کاهش یا افزایش جمعیت؟

کنترل جمعیت بهتر است...

 

داشتم با خودم به این سخن قدیمی ها فکر می کردم که می گفتند: "فرزند کمتر زندگی بهتر" که به یکباره یه گنجشک از روی درختی که زیرش ایستاده بودم ... بگذریم.

 رفتم خونه "ننه گلی" که سرمو تمیز کنم. بعد از سلام و احوالپرسی؛ نشستم کنارش و درباره اون فکری که زیر اون درخته به ذهنم رسیده بود مفصل با ننه صحبت کردیم.

 ننه گلی می گفت: بچه جان یه موقع اگه من نبودم رفتی زن گرفتی جوجه کشی راه نندازی ها!!!دیگه دوره این حرفها گذشته که آدم بتونه خودشو جمع و جور کنه ها...اصلا هم به فکر یارانه نباشی. یه موقع بگی این بچه که قراره بیاد یارانه داره و ...

 - گفتم:  ننه گلی شما که منو اینطور نصیحت می فرمایید، خودتون چرابا آقا جون تیم ملی راه انداخته بودید؟

البته به هم نسلی های ننه گلی حق می دم چون تنظیم خانواده پاس نکرده بودند!!!

- گفتم: آخه قربون شما بشم اگه یه قدری کنترل جمعیت خانواده رو مدیریت می کردید ، بد نبود هاااااا.

قدری نگاهم کردو گفت: ببین پسر جان ؛ باید خیلی به فکر آینده ات باشی. همیشه از همون اول به فکر دو دو تا چهار تات باش تا به چه کنم چه کنم نیفتی.!!!

ننه گلی می گفت: نن جونه مهدی اصلا به فکر این موضوعات نبود و الان با 10 تا فسقلی در حق همه شون اجحاف کرده!! اون می تونست با کنترل جمعیت خانواده شون در اجرای حقوق فرزند داری عدالت رو به معنای واقعی رعایت کنه و به جای اینکه بخواد وقتشو ، عمرشو و کلی دغدشو واسه اون 10 تا بچه بذاره ، می تونست خیلی خوب و خدا پسندانه 2 تا فرزند رو مدیریت کنه.

 حالا همه معتقدند که نگرانی از افزایش رشد جمعیت درهمه دنیا بر کلیه مباحث مربوط به زندگی آینده بشر سایه انداخته. در واقع رشد جمعیت تابع افزایش تصاعدیه. ابتدا با افزایش آهسته شروع می شه و پس از گذشت چند نسل جمعیتی که دیگر به سختی می توان آن را مهار کرد  مانند "بهمنی" بر سر جهان فرو می ریزه.

سید محمد موسوی