سایه کتاب الکترونیک بر کاغذ

سید محمد موسوی 

 

پیشرفت دانش‌های امروزی هر لحظه پا به عرصه‌های فراتری می‌گذارد.تا جایی که دیگر نیازی به این نیست که همچون سابق و سالهای گذشته منتظر ماند تا یک فناوری ظهور کند.

دنیای امروز هر لحظه شاهد بوجود آمدن یک علم جدید و پیدایش فناوری‌های مختلف است. اما در روزگاری که بشر با کتاب آشنا شد، شاید کمتر کسی به این موضوع می‌اندیشید که روزی این کتابهای کاغذی دست خوش فناوری‌های روز قرار گیرد.

با این وجود هنوز هم بسیارکسانی هستند که کتاب‌های کاغذی را بهترین سرگرمی برای خود می‌دانند و هنوز هم آن را یار مهربان عنوان می‌کنند.

برای نگارش و تدوین یک کتاب افراد بسیاری متقبل زحمات فراوانی می‌شدند اما با وجود این مشکلات برخی افراد پس از استفاده زمانی محدود از کتاب، آن را به گوشه‌ای از اتاق، محل کار یا کتابخانه می‌انداختند که این موضوع چیزی جز انبوهی از خاک نصیب کتابها نمی‌کرد.

سرانجام پیشرفت‌های علم و فناوری سایه خود را بر کتابها نیز افکند و کتاب کاغذی به نمایشگرهای دیجیتالی منتقل شد.

سرانجام کتابی که با رنج‌های بسیاری تولید می‌شد و به دست علاقه مندان می‌رسید به " کتاب الکترونیک " (Ebook) تبدیل شد؛ کتاب‌هایی الکترونیکی که به شکل پرونده‌های دیجیتال و رایانه‌ای تولید و خواننده می‌شوند.

با این حال اکنون بسیاری از تولیدکنندگان ابزارهای مطالعه کتاب الکترونیکی، سعی می‌کنند تا صفحات خود را مشابه کتابهای کاغذی تولید کنند. این امر شاید به این دلیل باشد که سبک کتاب حفظ شود.

البته نور زمینه صفحه در کتابخوانهای الکترونیک یکی از ضعفهای آنها به شمار می‌رفت که چشم خواننده را آزار می‌داد. این ضعف در سیستمهای جدید به تدریج برطرف و صفحات الکترونیک روز به روز پیشرفته‌تر شد.

الکترونیکی شدن کتاب سبب شد تا بسیاری از دانشجویان، پژوهشگران و همه کسانی که علاقه‌ای به کتاب و کتابخوانی داشتند راه را برای خود آسانتر دیده و مشکلاتی نظیر قیمت‌های فراوان و یا جابجایی کتابهای کاغذی مرتفع شود.

شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی کتاب‌های کاغذی در بین عموم کم رنگ‌تر یا متأسفانه روزگاری حذف شود. اما در حال حاضر هر روز شاهد استقبال اقشار بسیاری از کتابهای الکترونیک هستیم که بی‌شک با گران شدن کاغذ به این روند سرعت می‌بخشد.

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که از مزایای کتاب الکترونیکی کاهش آلودگی محیط زیست است چراکه دیگر نیازی به از بین بردن درختان برای تهیه کاغذ نیست.

درج در روزنامه جمهوری اسلامی امروز؛

لینک خبر