فیلترینگ گوگل و جی میل با چه هدفی؟

 

 

فیلترینگ گوگل و جی میل با چه هدفی؟ 

گوگل و سرویس‌هایش بی‌شک یکی از پر طرفدار‌ترین و پر کاربرد‌ترین موتورهای جستجوگر اینترنتی در دنیا است که بسیاری از کاربران فضای مجازی از آن بهره‌مند هستند. با این حال پست الکترونیک گوگل در ایران از روز دوشنبه سوم مهر ماه جاری از دسترس کاربران ایرانی خارج شد که برخی مسئولان این قطعی را به دنبال تقاضای مردم عنوان کردند.

موضوع فیلتر شدن این موتور جستجوگر و سرویس‌های وابسته به آن اعم از جیمیل و یوتیوب به بحث داغ کاربران اینترنتی مبدل شده است. طی روزهای اخیر، این موضوع که علت اصلی آن انتشار فیلم توهین‌آمیز به پیامبر گرامی اسلام(ص) عنوان شده، موجب عدم دسترسی بسیاری از کاربران ایرانی به سرویس‌های مختلف گوگل شده است.

اکنون یک سوال اساسی مطرح می‌شود که آیا فیلتر شدن گوگل و جیمیل کار درست و به موقعی بوده است یا خیر؟

بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری بر این عقیده‌اند که سرویس یوتیوب مدتهاست در دسترس نبوده و قطع می‌باشد.

همچنین برخی از مسئولان این حوزه نیز به درستی می‌دانند که خدماتی همچون سرویس مترجم گوگل به عنوان خدماتی بسیار مفید از سوی شرکت گوگل، روزانه مورد استفاده و بهره‌وری بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران ایرانی است.

بنابراین قطع کردن سرویس‌هایی همچون جیمیل، مترجم گوگل و... نه تنها سودی نداشته بلکه فقط موجب ضرر برخی از کسانی است که از این سرویس‌ها به طور مستمر و کاملا بهینه استفاده می‌کنند.

بسیاری از صاحبنظران فضای مجازی نیز معتقدند که پژوهشگران و دانشجویان به چه دلیل باید از استفاده از بزرگترین مرجع و کتابخانه دانش دنیا محروم شوند. آیا فیلتر کردن گوگل تنها محروم کردن این قشر از جامعه از خدمات مفید این موتور جستجوگر و سرویس‌های مربوط به آن نیست؟

نکته قابل توجه اینجاست که تاکنون هیچ یک از مسئولان حوزه فناوری و اطلاعات هیچگونه پاسخی برای این موضوع نداشته‌اند. باید توجه داشت که کاربران اینترنتی که در حال پرداخت حق اشتراک برای استفاده از خدمات آن هستند دارای حقوق مجازی می‌باشند و می‌توان برای اعتراض به یک موضوع، از راههای بهتر و کارشناسی شده‌تری نیز بهره برد.

و اما جای بسی تأمل است که مسئولان امر فقط با در نظر گرفتن فیلترینگ، قصد جلوگیری از نشر یک ویدئو و امثال آن را داشته و بدین‌گونه خواهان محکوم کردن یک موضوع می‌باشند.

اعلام انزجار از این موضوع با استفاده از فیلتر کردن گوگل و جیمیل تنها دست روی دست گذاشتن است و پس از گذشت اندکی زمان، چیزی تغییر نمی‌کند.

آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد این است که توسط این ابزار یعنی فضای مجازی و جستجوگرها بتوان پاسخ سهمگین و دندان‌شکنی به همه دشمنان دین و مذهب داد. همانگونه که در خبرگزاری‌های رسمی کشور اعلام شده، مسدود شدن گوگل و جیمیل بطور موقت است اما مشخص نیست که این موقتی بودن تا چه زمانی است و آیا قابل تمدید است؟

البته کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور در گفتگویی دلیل مسدود شدن سرویس پست الکترونیک گوگل را مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی‌میل و یوتیوب عنوان کرد و گفت: جی‌میل ناخواسته مسدود شده است.

وی همچنین با اشاره به وجود برخی شائبه‌ها از ارتباط راه‌اندازی اینترنت ملی در هفته اخیر و مسدودیت دسترسی به جی‌میل در کشور اظهار داشت که اینها هیچ ارتباطی به هم ندارند و ما حتی اگر شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنیم یا نکنیم، موتور جستجوی گوگل از جمله سایتهایی است که ما درصدد مسدود کردن آن و خدماتش نیستیم.

سید محمد موسوی

منتشر شده در روزنامه جمهوری اسلامی

لینک مورد دسترس:

http://www.jomhourieslami.com/1391/13910706/13910706_18_jomhori_islami_eghtesadi_0008.html

/ 23 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آمد

زمانی “من و تو ” بودیم و “دیگران” در کنارمان حال ” من و تو “هستیم اما “دیگران ” بین مان . . .

ستاره

لاااااااایییییییککککککک

یاس

آموزنده و زيبا بود مرسي[گل]

هانیه

عجببببببببببببببببببببب!

حنا

سلام علیکم آخه من ب نظر دوستان اهمیت میدهم محمد عزیز. بابا کتابت.[لبخند][لبخند]

بشری

آپ کن دیگهههه[نگران][عینک]

غزال و شیوا

هیچ وقت خودت را برای کسی شرح نده کسی که تو را دوست داشته باشد نیازی به این کار ندارد و کسی که تو را دوست ندارد آن را باور نخواهد کرد . . . منتظر حضور گرمت هستم عزیزم

بهار

خوشحالم دوباره شروع کردی.واقعا زیباست[گل]