کاهش یا افزایش جمعیت؟

کاهش یا افزایش جمعیت؟

کنترل جمعیت بهتر است...

 

داشتم با خودم به این سخن قدیمی ها فکر می کردم که می گفتند: "فرزند کمتر زندگی بهتر" که به یکباره یه گنجشک از روی درختی که زیرش ایستاده بودم ... بگذریم.

 رفتم خونه "ننه گلی" که سرمو تمیز کنم. بعد از سلام و احوالپرسی؛ نشستم کنارش و درباره اون فکری که زیر اون درخته به ذهنم رسیده بود مفصل با ننه صحبت کردیم.

 ننه گلی می گفت: بچه جان یه موقع اگه من نبودم رفتی زن گرفتی جوجه کشی راه نندازی ها!!!دیگه دوره این حرفها گذشته که آدم بتونه خودشو جمع و جور کنه ها...اصلا هم به فکر یارانه نباشی. یه موقع بگی این بچه که قراره بیاد یارانه داره و ...

 - گفتم:  ننه گلی شما که منو اینطور نصیحت می فرمایید، خودتون چرابا آقا جون تیم ملی راه انداخته بودید؟

البته به هم نسلی های ننه گلی حق می دم چون تنظیم خانواده پاس نکرده بودند!!!

- گفتم: آخه قربون شما بشم اگه یه قدری کنترل جمعیت خانواده رو مدیریت می کردید ، بد نبود هاااااا.

قدری نگاهم کردو گفت: ببین پسر جان ؛ باید خیلی به فکر آینده ات باشی. همیشه از همون اول به فکر دو دو تا چهار تات باش تا به چه کنم چه کنم نیفتی.!!!

ننه گلی می گفت: نن جونه مهدی اصلا به فکر این موضوعات نبود و الان با 10 تا فسقلی در حق همه شون اجحاف کرده!! اون می تونست با کنترل جمعیت خانواده شون در اجرای حقوق فرزند داری عدالت رو به معنای واقعی رعایت کنه و به جای اینکه بخواد وقتشو ، عمرشو و کلی دغدشو واسه اون 10 تا بچه بذاره ، می تونست خیلی خوب و خدا پسندانه 2 تا فرزند رو مدیریت کنه.

 حالا همه معتقدند که نگرانی از افزایش رشد جمعیت درهمه دنیا بر کلیه مباحث مربوط به زندگی آینده بشر سایه انداخته. در واقع رشد جمعیت تابع افزایش تصاعدیه. ابتدا با افزایش آهسته شروع می شه و پس از گذشت چند نسل جمعیتی که دیگر به سختی می توان آن را مهار کرد  مانند "بهمنی" بر سر جهان فرو می ریزه.

سید محمد موسوی

/ 30 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعیده

سلام...کجایی؟ کی میخوای آپ کنی...؟[لبخند]

یاس

سلام آپم و منتظر حضور گرم شما هستم[گل]

پرند

مطلب جالبی بود.... موفق باشی[لبخند]

بي اسم

مطلب خواندني خوبي بود ممنون

آمد

اگر هر چيزي از پايه درست بنيان شود مي شود در سلامتي كره زمين نقش داشته باشد .بطور مثال طرف 12 تا بچه هم داشته باشه اگر بتونه چگونگي مصرف رو بهشون ياد بده به نظر من اين شعار بچه كنتر زندگي بهتر هيچ معنايي نداره.

علیرضا

مگذار که عشق، به عادت دوست داشتن تبدیل شود! مگذار که حتی آب دادن گل‌های باغچه، به عادت آب دادن گل‌های باغچه بدل شود! عشق، عادت به دوست داشتن و سخت دوست داشتن دیگری نیست، پیوسته نو کردن خواستنی‌ست که خود پیوسته، خواهان نو شدن است و دگرگون شدن تازگی، ذات عشق است و طراوت، بافت عشق چگونه می‌شود تازگی و طراوت را از عشق گرفت و عشق همچنان عشق بماند؟ عشق، تن به فراموشی نمی‌سپارد، مگر یک بار برای همیشه. جام بلور، تنها یک بار می‌شکند می‌توان شکسته‌اش را، تکه‌هایش را، نگه داشت اما شکسته‌های جام ،آن تکه‌های تیز برنده، دیگر جام نیست احتیاط باید کرد همه چیز کهنه می‌شود و اگر کمی کوتاهی کنیم، عشق نیز بهانه‌ها، جای حس عاشقانه را خوب می‌گیرند

هزاران گنج

روزها فکر من این است و همه شب سخنم که چرا غافل از احوال دل خویشتنم زکجا آمده ام آمدنم بهر چه بود؟ به کجا می روم آخر ننمایی وطنم[گل][گل][گل]