کافی شاپ چه جور جایی است؟

 کافی شاپ چه جور جایی است؟


بعد از اینکه زنگ مدرسه خورد به دوست جانم گفتم مایلی یه چرخی با هم بزنیم؟ اونم که همیشه پایه بود گفت: بریم.قدم زنان رسیدیم حول و حوش نازی آباد.خیلی شلوغ بود.انقدر راه رفتیم دیگه داشتیم بنزین تموم می کردیم که چشممون خورد به یه جای با کلاس وشیک ومشتی...به شوخی گفتم :می رن این تو چیکار؟ اونم شروع کرد به توضیح دادن که اونجا اسمش کافی شاپه و...دوست جان گفت:کافی شاپ همون قهوه خونه خودمونه.جاییه که صاحبای اونجا ، از دم دمای ظهر تا ساعاتی از شب با فراهم کردن محیطی گرم ،آرام بخش و دوستانه از مهمونا و مشتریای خود شون پذیرایی می کنند.می گفت که اولین کافی شاپ یا همان قهوه خونه قدیمی جهان در سال ۱۴۷۵ میلادی در شهر استامبول امروزی و نخستین کافی شاپ اروپا هم درسال ۱۶۵۴ میلادی درونیز وسپس در آکسفورد و لندن افتتاح شد.خلاصه همینطور که داشت برام توضیح می داد رفتیم اون تو نشستیم و.. یه نگاه به ظروف قهوه ها کرد و ادامه داد:توی اینجا نوشیدن قهوه روی مبل های راحتی،چوبی و یا حصیری با تزئینات و رنگ های شاد و موزیک ملایم چیزی است که نمی توان از آن به سادگی گذشت.می گفت : قدیما در اغلب شهرهای ایران مکانهایی بنام شربت خانه که در اصل محلی برای انجام گفتگو و استراحت موقت بود وجود داشت ومردم در این مکانها به گفتگو و خواندن اشعار حافظ و به خصوص شاهنامه می پرداختند.بهش گفتم اینجا فقط قهوه صرف می کنن؟ گفت:اینجا تفرجگاهی واسه استراحت از کار روزانه، خواندن روزنامه،گفتگو درباره اوضاع و احوال روزمره و باز کردن باب آشنایی های تازه محسوب میشه. گفت: در کشورهای دیگر، کافی شاپ معمولا محل تجمع بزرگتر ها است.آنها دور از هیاهوی خانه با دوستان هم سن و سال خود به گپ زدن می پردازند و درد دل می کنند.اما در ایران اینجا اغلب محل ملاقات جوانتر هاست.می گفت: یه فنجون قهوه در نگاه اجتماعی معنی و مفهوم متفاوتی را بیان می کنه چون یه نفر به تنهایی هم می تونه همون فنجون قهوه رو توی خونشون بنوشه و نیازی به کافه رفتن نباشه اما دیدار در اونجا به بهانه نوشیدن قهوه، امری اجتماعی تلقی می شه که دو یا چند نفر قصد دیدار و صحبت با هم را دارند و برای این کار برای یکدیگر وقت می گذارند.

سرتونو درد نیارم.با دوست جان قهوه ای نوشیدیم و بسی لذت بردیم و خلاصه اینکه فهمیدیم کافی شاپ چیه...

سید محمد موسوی

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

بعضی از این قهوه ها با هیچ شکری شیرین نمی شود وقتی کسی که رو به رویت نشسته همان کسی نباشد که بود

پرند

اهوووچه علمی[ابرو][متفکر][گل]

سعیده

خیلی خوشحالمکه دوباره داری مینویسی[گل]

مادرت

............... به تو افتخارمی کنم عمرم

سمیرا و ماهی ها

قدیما با الان فرق داره . احتمالا بعد از خوردن قهوه . طرف داغتون نکرد ؟

باران آسمانی

خداوند را بخاطر خوشنودی مردم خشمگین مکن ؛ زیرا خداوند جای همه کس را می گیرد و کسی نمی تواند جای خداوند را بگیرد. از سخنان حضرت علی علیه السلام به وبلاگ دیگم baran-asemani69.persianblog هم سربزنید منتظر نظراتتون هستم

سمیرا و ماهی ها

یعنی هیچ جوری نمیشه ازت حرف کشید . دقت کردی یه چن وخته کلا ناراحتی

مهتاب

بازم خوشا به حال شما که فهمیدید کافی شاپ چیه من که هنوز نفهمیدم چیه!!! خوردنیه؟ با نون میخورن یا خالی؟ آخه توی شهر ما ازین چیزا نیست!یعنی هست ها! ولی هر کی بره مردم یه جوری نگاش میکنن انگار یه خبط و خطای نابخشودنی مرتکب شده!!!!!