دوربین موبایل؛ شکار لحظه‌ها یا سو استفاده‌های شخصی

 

" دوربین موبایل؛ شکار لحظه‌ها یا سو استفاده‌های شخصی "


همه ما زمانی که قصد خروج از منزل را می‌کنیم اولین چیزی که ممکن است نگران فراموش کردنش باشیم، تلفن همراهمان است؛ وسیله‌ای که این روزها کاربردهای بسیار گسترده‌ای در زندگی روزمره ما پیدا کرده است از برقراری تماس‌های لازم و غیر ضروری تا ثبت و ضبط تصاویری که پیش از این اگر شاهد آنها بودیم تنها امکان بازگو کردنشان برای دیگران فراهم بود. آری به راستی ما این روزها در دنیایی به غایت تصویر زده‌تر زندگی می‌کنیم.

لذت و اهمیت ثبت و ضبط اتفاقاتی که ممکن است شاهدش باشیم آنچنان در هیاهوی زندگی کاری و مشغولیت‌های روزمره، حواسمان را به گوشی هایمان معطوف می‌کند که گذران روز دیگر برای بسیاری از ما بدون همراه داشتن تلفن‌های همراهمان ناممکن است.

واقعیت این است که هر چند کارکرد اصلی یک تلفن همراه بر قراری تماس تلفنی است اما این وسیله همراه خدمات مفید و غیر مفید دیگری همچون ذخیره اطلاعات، اتقال اطلاعات، ثبت وقایع روزانه، ثبت لحظات روزمره(توسط دوربین) و... را دارد.

با افزایش تعداد مشترکان تلفن همراه در دنیا، این فناوری نیز روز به روز گام به سویی فراتر از تصورات اولیه گذاشته و هر روز قطعات نوینی به آن ملحق می‌شود.

دوربین‌های تلفن همراه هم از این پیشرفت مستثنی نیستند و به پیشرفت ادامه می‌دهند، این دوربین‌های پیشرفته گاهی اوقات به عنوان یک ناجی عمل می‌کند و می‌تواند نقش موثری ایفا کند.

گاه این لحظه‌ها شامل تجمع‌های گروهی و به یادگار گذاشتن این لحظات است و زمانی نیز در بین خانواده یا دوستان.

البته در پاره‌ای از مواقع پیش‌بینی نشده بسیار کسانی بوده‌اند که به یکباره موقعیتی برایشان به وجود آمده که نیاز به یک دوربین عکاسی و یا فیلم‌برداری داشته‌اند و یا در زمانی خاص از به همراه داشتن دوربین دیجیتالی خود محروم بوده‌اند.

این افراد در این مواقع چاره‌ای جز استفاده از دوربین تلفن همراه ندارد.

به این ترتیب از آنجا که جمعیت بالایی از مردمان جهان به گوشی‌های تلفن همراه مجهز به دوربین‌های دیجیتالی دسترسی دارند، پدیده شهروند دیجیتالی یا شهروندان خبرنگار به طرز چشمگیری رشد کرده و حتی می‌توان اقرار کرد که در دنیای مطبوعات امروز حساب عمده‌ای بر روی قدرت بی‌پایان شهروند دیجیتالی باز شده است.

در قیام‌های عربی نیز بخش عمده‌ای از آنچه در شبکه‌های خبری پخش می‌شود، دستپخت "شهروندان خبرنگاری است.

با وجود فناوری‌های جدید ارتباطی، اطلاع رسانی تنها محدود به خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها و خبرنگاران نیست، بلکه تک تک مردم تنها با در اختیار داشتن گوشی موبایل و اینترنت، می‌توانند دیگر انسان‌ها را از اتفاقات مهم یا جذاب آگاه کنند و اطلاعاتشان را به اشتراک عمومی بگذارند.

در واقع در جهان جدید، هر یک از شهروندان خود به تنهایی می‌توانند یک رسانه باشند.

با وجود تمام این محاسن، برخی افراد توسط تلفن‌های همراه خود که دارای امکانات روز از جمله دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری است به فکر ثبت وقایع روزمره افتاده و برخی نیز از دریچه‌ای دیگر به این موضوع می‌نگرند و در مکانهای مختلفی چون منزل، محل کار، مترو و... از این وسیله به عنوان شکارچی لحظه‌های زشت استفاده می‌کنند.

این قبیل افراد از تلفن همراه خود صرفا به عنوان یک وسیله سرگرم‌کننده استفاده کرده و با آن به ثبت آثار سو می‌پردازند.

این افراد می‌توانند با ثبت عکس‌ها و ضبط فیلم‌هایی با مضمون‌های متفاوت و در مکانهای مختلف رو به چنین اعمالی بیاورند.

با این وجود به نظر شما آیا دوربین‌های همراه می‌توانند نقش موثری در زندگی انسانها داشته باشند یا خیر؟

 

سید محمد موسوی

منتشر شده در روزنامه جمهوری اسلامی امروز

 

لینک خبر:

/ 7 نظر / 7 بازدید
ایمان آرزه

سلام . از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید ، خسته نباشید . حتما بهتر از این هم میشه . اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. سپاس

حنا

سلام از وسیله ای میشه هر جور استفاده کرد. از موبایل هم که... اما متاسفانه بعضی ها جنبشو ندارن و واقعا این وسیله تو دستشون از ی چاقو بدتر میشه گاهی.

حنا

[گل]

بشری

سلام داداشی مممنونم زیبا بود[گل]

دفترمن

ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﻗﺼﻪ ﻓﺮﺩﻭﺱ ﻭ ﺗﻤﻨﺎﯼ ﺑﻬﺸﺖ، ﮔﻔﺘﮕﻮﯾﯽﻭﺧﯿﺎﻟﯽ ﺯﺟﻬﺎﻥ ﻣﻦ ﻭ ﺗﻮﺳﺖ ،ﻧﻘﺶ ﻣﺎ ﮔﻮ ﻧﻨﮕﺎﺭﻧﺪ ﺑﻪ ﺩﯾﺒﺎﭼﻪ ﻋﻘﻞ، ﻫﺮﮐﺠﺎ ﻧﺎﻟﻪ ﻋﺸﻖ ﺍﺳﺖ ﻧﺸﺎﻥﻣﻦﻭﺗﻮﺳﺖ[گل]

از آسمون و ریسمون

تکنولوژی دوست یا دشمن ! [متفکر] فکر کنم دوطرف کله تکنولوژی هم یک فرشته و یک شیطون وایساده باشن [فرشته]تکنولوژی[شیطان]